A Tavaszi Mondoconon ismét egy minisorozatot kezdek, ezúttal a modern Japán kihívásairól. Jeff Kingston kötete öt fő problémára világít rá (népesedés, bel- és külpolitika, bevándorlás, környezeti katasztrófák, intézmények), ezek mentén vizsgálom a szigetország társadalmában bekövetkezett változásokat és gondokat. Az első részben főleg az Elvesztegetett Évtized, a demográfiai helyzet, a családi modell és a munkahelyek kerülnek terítékre.

Az Elvesztegetett Évtized Japán 1990-es éveit foglalja magában, melyet a buborékgazdaság kipukkanása követett a szigetországban, a gazdasági csoda után visszaesés jött.

A távol-keleti országról köztudott, hogy a világ egyik legelöregedőbb társadalma, itt él a legtöbb száz év feletti ember, és itt az egyik legrosszabb a fertilitási ráta (1,2 körül jelenleg), náluk már csak Dél-Koreában születik kevesebb gyerek (0,7!).

Az alacsony gyermekáldás természetesen kihat a családmodellre és a munkahelyek helyzetére is, hiszen egyre kevesebb munkavállalónak kell egyre több nyugdíjast eltartani.

Hogy miként birkózik meg ezekkel a problémákkal Japán, erről fogok beszélni tavaszi előadásomban.

Előadó: Dózsa Gergő
Időpont: 2024. április 27. (Szombat) 12:00-12:50
Helyszín: Előadói színpad